Mdf & Mdflam


MDF Nedir?

Evlerde, ofislerde, restoranlarda tüm yaşam alanlarında birbirinden farklı renk ve yüzey seçeneğine sahip olması ile dekoratif kağıt kaplı MDF ürünler dekorasyonda farklılık yaratan temel malzemeyi oluşturuyor. Yani, dokunduğumuz pek çok alanda MDF yer alıyor. Peki, aslında hayatımızın her anında kendine yer bulan ve doğaya daha yakın hissetmemizi sağlayan MDF’yi ne kadar tanıyoruz?

MDF kavramı Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden doğmuştur. Orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelir.

MDF Nasıl Üretilir?

MDF levhaların yaklaşık %90’ını odun oluşturur. Kullanım alanlarında istenen özelliklerin karşılanabilmesi için sert ve yumuşak ağaçların belirli bir oranda karışımlarının çeşitli işlemlerden geçmesi sonrası elde edilen odun parçaları, yoğun buhar verilerek özel bıçaklar sayesinde liflerine ayrıştırılır. Daha sonra bu liflerin birbirine tutunmasını sağlayacak özel yapıştırıcılar ve sertleştiriciler lif ile karıştırılır. Karışım, sıcak hava ile istenilen rutubet değerine kadar kurutulur. Kurutulan lifler, homojen şekilde üretilmek istenen ürünün özelliğine bağlı olarak serilir. Bu işlem sonrasında ilk presleme işlemiyle kabataslak hatları verilen levha, ikinci presleme ile uygun sıcaklık ve basınca tabi tutularak liflerin birbirine iyice yapışması sağlanır.  Son aşamada presten çıkan levhalar soğumaya bırakılır. Belirlenen soğuma süresini tamamlanmasının ardından istenilen kalınlığa ve pürüzsüz yüzeye sahip olmaları için zımpara işlemine tabi tutularak son kullanıma hazır hale getirilir.

MDF’nin Üretim Çeşitliliği Nasıl Belirlenir?

Kullanım alanlarına göre çeşitli kalınlık ve yoğunluğa sahip olmakla birlikte 2,5 mm ile 40 mm kalınlığında ve 500-900 kg/m3 yoğunluğunda üretilirler. Kullanım yerine göre; genişliği 1220 mm ile 2500 mm arasında, yüksekliği 1830 mm ile 4200 mm arasında olacak şekilde üretilebilmektedir.

MDF Nerelerde Kullanılır?

Dayanıklılığı ve fiziksel özellikleri ile masif ahşaptan geri kalmayan MDF, istenirse bu hali ile istenirse, çeşitli yüzey seçenekleri ile son kullanıcıya ulaştırılır.

Fiziksel özellikleri ile masif ağaç malzemeye alternatif olarak kullanılabilir. En öne çıkan özelliklerinden biri; her noktasının homojen yoğunlukta olmasından dolayı birçok alanda kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Standart boyutlarda üretilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlarından uygulanan vidaları iyi tutması, boyamada ve dekoratif folyo, PVC, ahşap kaplama vb. gibi yüzey uygulamaları için iyi bir zemin oluşturması MDF’yi mobilya sektörünün tüm ürünlerinde kullanılan bir malzeme haline getirmiştir. Yüzey yoğunluğunun yüksek ve yüzeyin az pürüzlü olmasıyla, levha yüzeylerine her çeşit lake, boya ve vernik gibi sıvı yüzey işlemleri uygulanabilmektedir. Son dönemlerde ilerleyen teknoloji ile üretilen MDF’lerin, ev ve ofis iç mekân tasarımlarının her türünde kullanım alanı oldukça geniştir. Mutfak dolap gövde ve kapakları, banyo dolapları, salon, yatak odaları ve diğer tüm yaşam alanlarında tercih edilen bir üründür. Gerek üzeri lake işlemi yapılmış olarak, gerekse tek yüz kaplanarak, her türlü yüzey işlemi için uygun olup; imalatçıların kullanımına hazır ürün halinde kullanılabilmektedir.