Diğer Ürünler

Diğer Ürünler
OSB

OSB NEDİR ?
 
OSB İngilizce Oriented Strand Board teriminin kısaltması olup Yönlendirilmiş Yonga Levha anlamına gelmektedir. Yonga ise rendelenen maddelerden ortaya ufak parçacıklardır. OSB, ahşap parçaların boyuna yönde rendelenmesi sonucu çıkan yongaların, belirli yönlerde bir araya getirilip, tutkal ve vaks gibi kimyasallarla sıcaklık ve basınç etkisiyle birleştirilmesi sonucu oluşan malzemedir.
OSB levhalar OSB-1, OSB-2, OSB-3 ve OSB-4 şeklinde kullanım alanlarına göre 4 farklı çeşitte üretilmektedir.Ürünün doğal ve sıcak bir görünümünün olması tercih edilme sebeplerindendir. 
OSB’lerin ön ve arka yüzeylerinde yongalar yani parçalar uzun yönde yerleştirilirken orta bölgelerdeki yongalar,yüzeydeki yongalara dik yönde yerleştirilir.
 
*Kolay uygulanabilen bir malzeme olması nedeniyle çok tercih edilen bir malzemedir.
*Zımpara işlemi gerektirmez.
*Çevre dostu, doğal ve mekanik olarak sağlam özelliklere sahiptir.
Diğer ahşap malzemeler gibi OSBde bilinen ahşap kesme araç ve yöntemleriyle kolayca kesilebilmekte, vida, çivi yada konektörlerle sabitlenebilmekte ve birleştirilebilmektedir.
Levhaların alınları en hassas bölümleri olduğundan bu bölgeler üzerine oturtulması veya bu bölgelerin sıvı ile teması engellenmelidir.
Levhalar yatay pozisyonda, 60cm’den büyük olmayan aralıklarla, destekleyici elemanlar üzerinde istiflenmeli ve muhafaze edilmelidir.
*OSB‘nin en fazla kullanıldığı yerlerin başında çatı kaplamaları gelmektedir.
*Her türlü dekorasyon işleminde,
*Döşeme olarak,
*Duvar kaplaması olarak veya düz satıh sağlamak amacıyla,
*Bölme duvarlarda ve reklam panolarında,
*Kolay ve hızlı işlenebilirliği nedeniyle sahne sanatlarında dekor üretimlerinde,
*Kulube ve baraka gibi yapıların üretiminde,
*Zeminlerin yükseltilmesi veya düzeltilmesi gereken yerlerde,
*Kısaca ahşabın kullanılabildiği her türlü marangozluk faaliyetlerinde OSB kullanılmaktadır.

Diğer Ürünler

PLYWOOD NEDİR ?
 
Plywood, hafif anca yüksek dayanıklılığa sahip, nem ve suya karşı duyarlı olan, çevre dostu, ağaç tabakalarından oluşan ve ağacın gövde bölümün işlenmesi sonucu ortaya çıkan fenol film kaplı kontrplak türüdür.
Plywood’un katman sayısı genelde tek sayı olacak şekilde üretilir. Dış katmanlar genellikle panelin uzun ölçüsüne paralel yöndedir. Birbirini izleyen katmanlar birbirine dik olacak şekilde yapıştırılır. Plywood böylece dayanımı artıran ve vibrasyonla oluşacak şok etkilere karşı koyan bir yapıda olmuş olur. Plywood, esnek, ucuz, kolay ugulanabilir, tekrar kullanılabilir ve kolay temin edilebilir bir üründür.
 
*Hafif olmasına rağmen dayanımı yüksektir.
*Kullanımı rahattır. Montajı kolaydır ve çok fazla işçilik gerektirmez.
*Ekonomiktir.
*Temizlik yapılarak tekrar kullanılabilir.
*Çevre dostudur.
*Geniş uygulama alanına sahiptir.
*Katmanları düzgün ve birbirine sağlam bir şekilde bağlanmıştır.
*Neme ve kimyasal malzemelere karşı dayanımı yüksektir.
*Düzgün yüzeylidir.
*İstenilen form ve ölçülerde kullanılması mümkündür. Kesimi yüksek devirli testereler ile yapılabilir.
*Gerektiğinde delme işlemleri için matkap kullanılabilir.
*Yüzey kalitesi yüksek olduğundan yüzey yağlaması gerekmez.
*Bütün olarak kullanılabileceği gibi, parçalarak ayırarak da kullanılabilir ( Not: parçalama sonrasında, malzemenin uzun ömürlü olması için çıplak kenarlara epoksi uygulanmalıdır)
*Kontraplakın katmanlarındaki ahşap liflerin yönlerinin birbirine dik gelecek şekilde özel tutkal kullanarak preslenmesinden dolayı, her ne kadar da geniş bir yüzeye sahip olsa da, çanaklama azalır ve panel her iki yönede eşit şekilde çalışır. Bu imalat tekniği sayesinde ahşabın mukavemeti ve ömrü artar.
 
Nerelerde Kullanılır ?
*İnşaat İşlerinde Beton kalıp işlerinde
*İskele platformlarında
*Duvar paneli ve ara bölmelerde
*İç bölme çatı kaplama işlerinde
*Zemin ve parke işlerinde
*Mekanlarda tavan malzemesi olarak
*Yer döşemelerinde
Ulaştırma ve Gemi İnşaatında:
*Tır dorselerinin zemin ve yan cidarlarında, konteynırlar zemininde, hayvan taşıma araçlarında, vagonların zemin ve yan cidarlarında, otobüslerde, gemilerin kargo bölümlerinde, tekne ve kano imalatlarında plywood kullanılmaktadır.
Mobilya İşlerinde:
*Kapı, raf, ahşap sandalye ve masa yapımında, ofis mobilyalarında plywood kullanılmaktadır.
Paketleme İşlerinde:
*Neme ve kimyasal malzeme dayanımı yüksek, ucuz, dayanıklı ve hafif, güvenli ve hijyenik, yeniden kullanılabilir ve çevre dostu olduğu için paketleme işlerinde plywood tercih edilmektedir

Diğer Ürünler

Masif Panel Nedir ?
 
Masif Panel; masif ahşabın, büyük ölçekte kullanımını engelleyen kusurlarından arındırılarak, küçük kesitli lamellerin uç uca birleştirme yöntemiyle eklenerek oluşturulan lataların, yanyana yapıştırılmasıyla elde edilen masif ahşap levhalardır.
 
Masif Panelin Avantajları
 
* Tamamen doğal ve sağlıklı bir malzemedir.
* Masif ağaç malzemenin doğallığını bozmadan geniş yüzey alanı sunar.
* Yüzeyi zengin tekstür ve dekoratifliğe sahiptir.
* Masif panel makinelerde kolaylıkla işlenebilir.
* Yüksek boyut stabilitesi ve direnç özelliklerine sahiptir.
* Masif panel uzun ömürlü bir malzemedir.
* Yüzey işlemleri için yüksek stabiliteye sahiptir.
* Farklı boyut ve ağaç cinsi seçenekleri sunar.
* Masif panel demonte mobilya üretimi için uygundur.
* Mobilya üretim hızını arttıran bir malzemedir.

Diğer Ürünler

KONTRPLAK NEDİR?
 
Kontrplak ince ağaç katmanlarının fenolik reçine ile yapıştırılmış olarak birbirine çapraz dizilmesi ile ele edilen ahşap paneldir. Kontrplaklar en az üç adet 1,5…3,2 mm kalınlığında ağaç katmandan üretilir. Katmanlar, üstüste gelenlerin lif yönleri birbirine dik olacak şekilde yerleştirilir. Panelde her zaman tek sayıda katman olur, böylece yüzey katmanlarının lif yönü aynı olur. Kontrplak paneller sert ağaç katmanları, fenolik film, plastik laminat, doyurulmuş kağıt, fiber takviyeli reçine, boya veya cila ile kaplanabilir.
Kontrplak üretimi için seçilen sağlıklı ve sık dokulu tomrukların, son teknoloji ürünü makinelerde soyulma tekniği ile elde edilen ince ağaç katmanlarının lifleri ters olarak (suyuna ve sokrasına) ince ağaç katmanları (papel) halinde, istenen kalınlıkta ve kullanım amacına uygun tutkalla yüksek basınç altında preslenerek üretilir. bu üretim aşamaları ürünün, kullanım zamanının uzaması ve dayanıklılığını artırmaktadır.
 
 
Kullanım Alanları:
 
EGZOTİK MARİN KONTRPLAK
 
1-Yat Ve Gemi Yapım Ve Tamir İşleri.
2-Karoser Sanayi (Kamyon Ve Kamyonetaraç İçi Veya DışKaplamaları)
3-Reklam Tabelaları ,Billboardlar,Totemler Gibi.
4-İnşaat (Çatı Kaplamaları,Dış Cephe,Şantiye EtrafıKaplama,İzolasyon Vs..)
5-Konteyner Ve Tır Gibi Ağır Vasıtaların Zemin Döşemelerinde
6-Mobilya Sektöründe Vs ..
 
KAVAK KONTRPLAK
 
1-Ambalaj Sanayi
2-Mobilya Sektörü

Diğer Ürünler

Diğer Ürünler

PERVAZ NEDİR ?
 
MDF ‘den üretilen pervazlarımız kaliteli tutkal kullanılarak temiz işçilikle bir araya getirilir.
Racoll TE 5700 marka tutkalla üretilen pervazların mukavemeti kat kat artırılmış olup her türlü sıcak veya soğuk bölgeler için aynı direnci gösterip ilk günkü dayanıklılığını korumaktadır.
Kapılar evlerimizde güvenle yaşamamızı sağlayan, ısınmada kolaylık sağlayan yalıtım konusunda uzman ürünlerdir. Ancak odanın ısısını tam olarak korumaları ve daha şık bir görüntü oluşturmaları için bazı parçalar kullanılır. Bu parçaların başında pervazlar gelir.
Pervazlarımızın tamamı MDF den imal edilmektedir.Düz çizgili, düz çizgisiz,geçme çizgili,geçme çizgisiz,geçme mdf ve bombeli pervaz olarak çeşitlerimiz mevcuttur.
 
 

Diğer Ürünler

Diğer Ürünler

KÜPEŞTE NEDİR ?
 
Küpeşte, gemicilik ve mimarlıkta ayrı anlamlara gelen bir terimdir. Mimarlıkta ise küpeşte, korkulukların elle tutulan kısmını ifade eder. Gemicilikte ise güverteden yukarıda kalan bölümleri tanımlar. Ancak günümüzde artık küpeşte ne demek sorusu ağırlıklı olarak mimari açıdan sorulurken, küpeşte nedir sorusu da dekorasyon yapmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği bir konu olur. Küpeşte nedir ve ne amaçla tasarlanır sorularının yanıtı oldukça basittir. Teras ve merdiven gibi yapıların güvenliğini sağlamak amacıyla; demir, krom paslanmaz ya da ahşaptan küpeşteler tasarlanır. Bir tutunma elemanı olarak küpeşte merdivenlerin ilk basamağından son basamağına kadar devam eden merdiveni çıkarken kolaylık sağlayan önemli bir yapı bölümüdür.

Diğer Ürünler

Diğer Ürünler

SEPERATÖR NEDİR?
 
Genel olarak standart ölçülerde sunulan kısa seperatör bölme duvar sistemleri,ticari işletmelerin değişken ihtiyaçları doğrultusunda özel sipariş olarak da üretilebilmektedir. Dolu ya da camlı modül uygulamaları ile çalışanların daha efektif çalışması ve ofis dekorasyonunun daha şık görünmesi bu kısa bölme duvar üniteleri ile çok basit bir şekilde sağlanmakta ayrıca yarım camlı modül uygulamaları ile daha ferah bir atmosfer de oluşturulabilmektedir. Tüm ünitenin devrilmeden sağlam bir şekilde durmasını sağlayan ayaklar, vidalı yapıları ile birbirinden tamamen bağımsız olarak da ayarlanabilmektedir. Bu avantaj zemindeki yapısal hataların tolere edilmesini, tadilat işlemlerine girerek ekstra masraf yapılmasına gerek olmaksızın kısa bölme sisteminin güvenilir biçimde kullanılmasını sağlamaktadır.
 

Diğer Ürünler