Granit Tezgah

GRANİT NEDİR?
 
Granit kristal yapılı minerallerden oluşmuş, magmatik bir kaya türüdür. Erimiş kayaçların soğuması sırasında oluşmuştur. Günümüzde kullanılan granitler genel olarak yüzeyin altında bulunmaktadır. Dünya üzerinde en yaygın yapı malzemesi olarak kullanılan bir kayadır.Genellikle gri, beyaz, pembe ve yeşil renkli tonlarda olabilir. Çıplak gözle görüldüğünde fark edilmemesi imkânsıza yakındır. Granitler Stone Dağı, Yosemite Vadisi, Rushmore Dağı, Pikes Zirvesi, Beyaz Dağlar gibi ismi dünyaca bilinen pek çok önemli doğal oluşumların temel taşıdır.Geniş bir kullanım alanına sahip olması ve bu taştan imal edilen ürünlerin ortaya koyduğu şıklık, granit taşını daha kullanılabilir hale getirmiş ve bu taşla üretilen ürünlere ilgiyi artırmıştır. Çok eski çağlarda keşfedilen ve çeşitli yöntemlerle işlenmeye başlayan granit, günümüzün modern teknolojisi sayesinde daha nitelikli bir şekilde işlenerek birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.
 
GRANİT ÖZELLİKLERİ
 
 
*Genellikle açık renkli olup %60 oranında potasyum feldspat, %30 kuvartz, mika minerallerinden oluşan mağmatik bir taş türüdür.
Yoğunlukları 2600~2800 kg/m3 arasındadır
*Sert ve dayanıklıdır.
*Basınç dayanımları 1600~2400 kg/cm dir.
*Kuru granitin erime sıcaklığı 1215-1260 °C’dir.
*Granitin rengi, başlıca kapsadığı feldspatın rengi tarafından verilir ve solgun pembemsi griden pembeye veya pembemsi sarıdan kuvvetli kırmızıya kadar değişen bir renk gösterir. Çoğunlukla gri ve yeşil – gri renktedirler.
*Ocaktan ilk çıktığında nem içermeleri nedeniyle kolay kesilmelerine karşın, zamanla bu nemi kaybettiklerinden sertleşir ve zor işlenir hale gelirler.
*Tane şeklinde görünüşe sahiptir.
*Dış şartlara ve aşınmaya dayanıklı olup, renklerini sürekli koruyan bir taş türüdür.
*İyi cila kabul ederler ve diğer kayaçlara nazaran uzun bir süre bozulmadan kalarak, renk ve parlaklıklarını korurlar.
*Neme karşı dayanıklıdır.
*Doğal görünümlü göz alıcıdır.